logo
flag flag_click
urezane_logo

Textilná technika ARTTEX.

ARTTEX ® - je umelecká tapiséria realizovaná spôsobom netkanej textilie, registrovaná od roku 1955 ako ochranná známka.


Základným materiálom je čistá vlna (rúno) s protimoľovou úpravou, ktorá je spracovaná v širokej škále farebných odtieňov.


Autor realizuje dielo podľa vlastného výtvarného návrhu technikou ukladania farebného rúna na podkladovú látku. Strihá, mieša, prepletá a spája mäkké farebné chumáčiky vlny do rôznych tvarov a následných kompozícií, čím vzniká takzvaná "maľba vlnou".


Takto vzniknutý obraz postupne zažehľuje pod navlhčeným papierom. Pred záverečnou fixáciou textilným strojom pristehuje dôležité detaily k podkladovej látke, aby dielo bolo stabilné a zabránilo sa nežiadúcim posunom.


Finalizáciou diela je fixácia pomocou textilného stroja k podkladovej látke nasledovnými spôsobmi:


   1. vpichovaním textilným strojom VS a PS 3000 s počítačovým riadením (šírka do 300cm, dĺžka neobmezená)
   2. prešitím textilným strojom ARACHNÉ (šírka do 180cm, dĺžka neobmezená)


Pri tvorbe touto technikou je možné kombinovať farebné rúno s iným mäkkým textilným materiálom (napríklad textilná látka, čipka, vlnená priadza), ktorý však nesmie ovplyvniť jeho celkovú hrúbku (hlavne pri fixácii prešitím).


Výsledným produktom je výtvarné dielo (tapiséria), pripomínajúce svojím vzhľadom gobelín.


Umelecká tapiséria ARTTEX je vhodná pre umiestnenie v reprezentačných priestoroch, na originálne riešenia divadelných opôn a divadelných kostýmov, ako aj výtvarný doplnok bytových interiérov a v neposlednom rade na výrobu atypických látok a dekoračných závesov.